Hemen herkesin evinde gazete, dergi, broşür gibi malzemeler bulunur. Özellikle marketlerde, bakkallarda kutu, mukavva, koli gibi materyaller çokça çıkar. Kağıt atığı olarak düşünülen bu maddeler kağıt geri dönüşümü ile tekrar kullanıma sunulur. Böylece hem ağaçlarımız kesilmemiş olur hem de hammadde olarak tekrar kullanıma hazır hale getirilir.

Genellikle artık kullanılmayan, okunmuş, gerekli görülmeyen kitap, defter, broşür, gazete gibi birçok madde çöpe atılır. Bunun yanında hatalı olarak basılmış gazeteler, kitaplar fire olarak kabul edilir ve hurda kağıt olarak nitelendirilir.

Kağıt geri dönüşümü nasıl gerçekleştirilir?

  • İlk önce kağıt atığı olarak nitelendirilen maddeler ilk önce fabrikaya getirilerek temizleme işlemi gerçekleştirilir.
  • Kağıt atıklar üzerinde bulunan zımbalar, mürekkep ya da yapışkan maddeler temizlendikten sonra geri dönüşüm aşamasına hazırlanır.
  • Kağıt atıkların içinde bulunan renkli kağıtların renkleri ağartılır.
  • Temizlenen ve renkleri ağartılan tüm atık kağıtlar geri dönüşüm işlemine sokularak kullanıma hazır hale getirilir.

Kağıt ve ambalaj atıkları geri dönüşümde en önemli hammaddelerden biridir. Geri dönüşümü en kolay gerçekleştirilen madde olan kağıt atıklar, hem ağaçlarımızın kesilmemesi hem de enerji tasarrufu açısından oldukça önemlidir. Geri dönüşüme sokulabilecek her türlü madde ile hem doğal kaynaklarımız korunduğu gibi, enerji tasarrufu sağlanır. Bunun yanında atık miktarı azalır ve çevre hem görünüş hem de insan sağlığı açısından korunmuş olur. Geri dönüşüm sayesinde ekonomiye de katkı sağlanmış olur. 1 ton kağıt, geri dönüşüme gönderildiğinde kağıt yapımında kullanılabilecek 17-18 adet ağaç kurtulmuş olmaktadır.

Hangi malzemeler kağıt atığı olarak değerlendirilir?

Geri dönüşüme gönderilecek gazete, dergi ve mecmualar, sigara paketleri, kataloglar, defter ve kitaplar, kartonlar, yazıcı kağıtları, karton ilaç kutuları, ilaç prospektüsleri, kağıttan hazırlanmış torbalar, her türlü not kağıtları atık kağıt olarak nitelendirilir.

Firmamız, deneyimli ve uzman kadrosu ile İstanbul Avrupa yakasında kağıt geri dönüşüme göndermek için kağıt atıklarınızı toplamaktadır. Geniş servis ağımız ve profesyonel ekibimiz sayesinde tüm kağıt atıklarınızı yerinde alarak geri dönüşüme gönderilmek üzere değerlendirmekteyiz.