Hurda, birçok kişinin bildiğinin aksine geri dönüşebilir malzemelerdir. Çoğu insan hurdanın artık kullanılamaz, iş görmez olduğunu düşünür. Ancak bilinenin aksine hurda, doğayı korumak ve ülke ekonomisine gelir sağlamak için gerçekleştirilen bir hizmettir.

Burada en önemli şey hurda nedir sorusuna doğru cevap vermektir. Hemen her evde ya da inşaat bölgelerinde birçok hurda eşya bulunur. Evde artık kullanılmayan metal eşyalar, radyatör, soba, elektronik eşyalar, plastik eşyalar, çinko, demir, alüminyum gibi maddeler hatta kağıt ve karton gibi malzemeler de hurda eşyaların arasına girmektedir. Hurda, ekonomik yönden miadını doldurmuş artık ülke ekonomisine herhangi bir katkısı bulunmayan malzemelerin yeniden geri dönüşüme gönderilerek yararlı hale getirilmesi için gerekli olan bir hizmettir. İnşaat alanlarında bulunan demir, çinko, zamak gibi metaller, eskiyen ya da artık kullanılmaması gereken otomotiv yedek parçaları gibi ürünler de hurda alımı gerçekleştirilerek geri dönüşüme gönderilebilen malzemelerdir.

Hangi malzemeler hurda olarak değerlendirilir?

  • Demir, çelik, bakır, kurşun gibi metaller
  • Kağıt, plastik, kauçuk, cam ürünleri
  • Polyester, eskimiş otomobil lastikleri
  • Endüstriyel atıklar
  • Otomotiv yedek parça hurdaları
  • Ahşap tahta hurdaları
  • Paslanmaz metaller hurda olarak nitelendirilir ve geri dönüşüme gönderilerek metallerin tekrar kazanılması amaçlanır.

Çok eski zamanlardan beri etrafınızda görürsünüz. Metal parçaları toplayan, kağıt, karton, pet şişe toplayan insanları fark edebilirsiniz. Artık bu işlem bireysellikten çıkarak daha profesyonel hale gelmiş ve hurda alımı ya da hurda satımı yapan firmalar sayesinde kendine has kuralları olan bir sektör haline gelmiştir.

Hurda ve hurdacılık artık sokak arasında yapılan hizmet olmaktan çıkmış daha büyük firmalar aracılığı ile ülke ekonomisine daha fazla katkı getirir konuma gelmiştir. Gittikçe daha büyük sektör haline gelen hurdacılık sayesinde geri dönüşüme kazandırılan hurdaya çıkmış malzemeler tabi kaynakların korunması için de oldukça önemli bir hizmet haline gelerek aranan hizmetlerden biri haline gelmiştir.

Ekonominin daha da güçlenmesi ve doğanın korunması için gerekli olan hurda alımı ve hurda geri dönüşümü için siz de bizleri arayarak hurdaya çıkmış eşyalarınızın geri dönüşüme gönderilmesini sağlayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir