Hurdalar Çöp Değil Geri Dönüşüm Materyalidir

Alım Yaptığımız Hurda Çeşitleri :

Hurda demir

DKP, Demir Talaşı, İnşaat Demiri Hurdası

Bakır

Soyma Bakır, Lama, Kırkambar Bakır, Antigron Kırma, TTR Kırma Granür, Bakır Talaşı

Alüminyum

Araiş Alüminyum, Alüminyum Profil (Pencere Kapı Profilleri) Hurdası, Alüminyum Talaş, Hurda Ofset Alüminyum Matbaa Kalıbı, Alüminyum Jant, Piston, Alüminyum Kutu (Kola Kutusu)

Hurda Sarı (Pirinç) Alımı

Hurda sarı musluk, Kırkambar Sarı Hurdası, klima borusu, vana, su sayacı (saati), imalat artığı, hurda sarı çubuk, Araba Radyatörü

Hurda Kablo Alımı

Antigron Kablo, TTR kablo, Karışık Kırkambar Kablo, Yeraltı Enerji Kabloları (Tek Damar)

Hurda Paslanmaz Çeşitleri

304, 316, 310, 202, 430 paslanmaz kalite hurdaları

Hurda Akü Alımı

Sulu Akü, Kuru Akü, Jel Akü

Hurda Kurşun Alımı

Hurda Levha Kurşun ve Kırkambar Kurşun Alımı

Hurda Plastik Hammadde Çeşitleri

ABS, Antişok, Moblen, Pleksi, Naylon, Noryl (Cam elyaf ) Jelatin, Plastik Kablo Makarası, İplik Bobini, Plastik Sandalye, Şefaf PVC, Plastik Cam Hurdası

Bina Yıkım Hurdası

Şantiye Hurdası, Yıkım Hurdası

Çelik Çatı ve Fabrika Sökümü, Sandviç Panel Alımı

Arşiv İmhası

Hurda Kağıt (A4 Fotokopi Kağıdı, Kitap, Gazete ve Karton
Hurda Çuval (Bigbag) Hurdası, Çember Hurdası

Diğer Hurda Çeşitleri

Kalorifer Kazanı (Sökümü-Kesimi), Trafo ve Pano Alımı, Tamirhane Hurdası Oto Araba,  Kollektör Hurdası, Şalter, Konteyner, Ekovat, Bronz, Nikel, Regülatör

Hurda Alımı Yaptığımız Önemli İlçeler :

BeylikdüzüEsenyurtİkitelli, Silivri, ÇerkezköyÇorluBayrampaşaBağcılarEsenlerSefaköyGüngören, Küçükçekmece, YenibosnaMaslakGüneşliGürpınarYakupluKavaklı, Saray, Çatalca, HadımköyArnavutköy ve Kıraç

Günümüzdeki tüketim toplumunun süregelen alışkanlıkları nedeniyle dünyamızdaki bizlere sunulan tüm tükettiğimiz ürünler, hammaddeler, yiyecek, giyecek gibi zorunlu yaşam unsurlarının malzemeleri uzun süredir yenilenmemekte ve tükenmeye yüz tutmaktadır.

Doğanın korunması, tüketim sonrasında meydana gelen atıkların tekrara değerlendirilebilmesi için geri dönüşüm programları çerçevesinde yeniden kullanılabilir ürünler olarak insanlara sunulması zorunlu hale gelmiştir.

İstanbul Hurdacı
İstanbul Hurdacı

Geri dönüşüm amacı ile ülkemizde ve tüm dünyada hurda alan yerler, önem verilen ve teknolojiyi kullanarak atıkları geri dönüşüm ile insanlığın kullanımına tekrar sunan yerlere ulaştırma hizmeti veren yerlerdir.

Aşağıda hurda bakırın geri dönüşüm aşamaları ile ilgili bir videomuz var, ilginizi çekeceğini düşündük. İzleyelim..

Kağıt, metal, plastik gibi ürünlerin ayrıştırılarak atılmasından sonra irtibata geçilen hurdacılar sizlerden bu atıkları alacak ve ilgili geri dönüşüm firmalarına ulaştıracaktır. Her geri dönüşüm fabrikası ilgili malzemeleri alacağından atıkların ayrıştırılması önem arz etmektedir.

İstanbul’un Avrupa Yakasında Hurdacı Olarak Hizmet Verdiğimiz Bölgeler

İstanbul’un avrupa yakasında  Beylikdüzü, Esenyurt, Avcılar, Bahçelievler, Esenler, Hadımköy, Halkalı, İkitelli, Kavaklı, Kıraç, Küçükçekmece, Maslak, Sanayi Mahallesi, Sarıyer, Selimpaşa, Silivri, Yenibosna, Tekirdağ tarafında Çatalca, Çerkezköy, Çorlu ve çevresinde hurdacı firma arayanların ayağına gidiyor, özellikle tonajlı hurdalarını toptan en iyi fiyatlar ile satın alıyoruz.

Geri Dönüşüm Zorunlu Olarak Yapılmalıdır

Hem ülkemizde hem de dünya çapında dünyamız üzerinde tüketime açık ve yenilenmeyen, ya da yenilenmesi çok uzun zamanlar gerektiren ürünler bulunmaktadır. Bunların kullanımını en aza indirmek, elimizdeki ürünleri israf etmemek, atıklardan kullanılabilir yeni ürünler elde etmek günümüz teknolojisinde mümkün hale gelmiştir.

Doğayı ve doğanın bizlere sunduklarını korumak için özel geri dönüşüm programları uygulanmaktadır. Artık materyallerin hemen hepsi geri dönüşüm ile tekrar kullanılabilir ürünler olarak piyasada yerini alabilmektedir.

Firmalar, hurda ya da çöp olarak adlandırılan atıkları yeniden kullanıma hazır hale getirmek için her sektörden bu atıkları toplamaktadırlar. Çöpler ayrıştırılmakta, çöp atma alanları, kağıt, plastik, teneke gibi özel konteynerlerde toplanmaktadır.

Bilinçli tüketim yapanlar ise bu imkanları doğru bir şekilde kullanarak geri dönüşüme katkı sağlamaktadırlar. Özellikle kağıt geri dönüşüm işlemi ile milyonlarca ağacın yok olmasının önüne geçilmektedir. Toplanan hurda kağıt ürünleri mevcut teknoloji ile kolaylıkla tekrar kullanılabilir kağıt ürünlere dönüştürülebilmektedir.

Hurda Metallerin Geri Dönüşümü İle Doğa Korunmaktadır

Hurda demir, hurda bakır, hurda alüminyum, hurda krom başlıkları altında toplanan hurda metallerin geri dönüşümü ile değerli madenlerin kullanım oranı sürekli azaltılarak devam etmektedir. Bu ürünleri kullanan sektörlerin atıklarını düzenli bir şekilde ayrıştırması ve düzenli aralıklar ile geri dönüşüm fabrikalarına aracılık eden hurdacılar ile buluşturması gerekmektedir.

Madenlerin oluşumu ve kullanıma hazır hale gelmesi dünyamızın yaşı kadar uzun bir zaman gerektirmektedir. Bu durumun bilincinde olan ülkeler, artık sadece maden çıkartıp kullanmak yerine kullanılan ve atıl durumdaki hurda metalleri geri dönüştürerek tekrar kullanımını mümkün kılacak teknolojiyi desteklemektedirler.

Geri dönüşüm yapacak olan firmalar kuruluş aşamasından hizmet verdikleri sürece özellikle maddi olarak desteklenmektedir. İhtiyaçları olan teknoloji için gerekli olan tüm fabrikasyon malzemelerinin temininde uygun şartlarda maddi destekler sağlanmaktadır.

Özellikle metal ürünlerin direk çöpe atılması, yenilenme süreci oldukça uzun olan madenlerin tüketimini artırmaya devam edecektir. Elinizdeki ürünü gelip sizden teslim alacak olan hurdacıya internet üzerinden kolayca ulaşarak kayıpların önüne geçmek mümkündür.

Hurda Alan Firmalara Nasıl Ulaşılabilir?

Her sektörde mutlaka çöpler, atıklar, kullanılamayan, işlevini yitirmiş ve hurda olarak adlandırılan malzemeler bulunmaktadır. Bu malzemelerin bilinçsizce yok edilmeye çalışılması, çöplerin karışık olarak atılması geri dönüşüm programlarının başarılı olmasına engel olmaktadır.

Ülkemizde yıllardır hurdacı olarak adlandırılan bir meslek ve bu işi yıllardır yapıp, atıl ürünleri işleyen firmalar ile buluşturan kişiler bulunmaktadır. Kesinlikle bu durum önemsiz görünmemelidir. Bu işi yapan kişilerin varlıkları ve bizlerin özeni ile dünya çapında başlamış olan geri dönüşüm programları başarılı bir şekilde devam edecektir.

Günümüzdeki teknoloji sadece firmalarda ya da belli kesimlerde değil, artık herkesin evinde, cebinde yer almaktadır. Öncelikle bilinçli bir şekilde hurdaların hammaddelerine göre ayrılması gerekmektedir. Ürünlere göre hurda alanlar ile irtibata geçilmelidir.

Hurda alan firmalar kendi alanlarına göre olan atıkları, hurdaları gelip sizden almakta ve geri dönüşüme tabi tutmaktadır. Hurda kablo ya da hurda karton alan firmalar farklıdır. Bunların bilgilerine internet üzerinden kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Hurda Alan Firmalar Ürünleri Nasıl Almaktadırlar?

Firmaların tercihleri kendi çalıştıkları alanlardaki ürünlerin bir arada bulunması yönündedir. Çünkü her ürün her yerde karma olarak geri dönüşüme tabi tutulamaz. Hurda kablo ile çalışan bir firma, atık kağıtları toplayıp aynı anda iki farklı malzemeyi geri dönüşüme tabi tutamaz.

Her firmanın çalıştığı hurda ürünü farklıdır. Sektörlerin hepsine seminerler, sunumlar ile ulaşılmaya çalışılmaktadır. Her sektörün atık malzemesi de farklıdır. Her sektör kendi atık malzemesini geri dönüşüme tabi tutan firma ile sürekli bağlantı halinde olmalıdır.

Firmalardaki çalışanların bilinçli bir şekilde atıkları farklı alanlarda biriktirmesi, firmaların ve bu firmalardan hurda toplayan geri dönüşüm çalışanlarının işlerini kolaylaştırmakta zaman ve enerji tasarrufu bu şekilde de sağlanmaktadır.

Hurda kağıt ve hurda karton alan fabrikaların bile ayrı olduğu düşünülürse, atıkların ayrıştırılarak hurdacılara ulaştırılması konusuna gerekli özenin gösterilmesi gerekliliği ortaya çıkacaktır.

Önce Bireysel Sonra Toplumsal Olarak Bilinçlenilmeli

Doğanın ve dünyanın korunması için geri dönüşüm hizmetlerinin geliştirilmesi ve desteklenmesi elzem hale gelmiştir. Hurda olarak adlandırılan ürünlerin hurdacı ile buluşturulması konusuna verilmesi gereken önem için öncelikle bireysel olarak özen ve çaba gösterilmesi gerekmektedir.

Hurdacılar, internet üzerinden kolaylıkla ulaşılabilir firmalar olarak hizmet vermektedirler. Evlerimizdeki, iş yerlerimizdeki atıkları malzemelerine göre genel hatlarıyla ayırdıktan sonra hurdacılar ile bu hurdaları buluşturmak öncelikli amaç olmalıdır.

Bireysel olarak yapılan bu çalışmanın devamı toplumsal olarak da devam etmeli. Bu konuda ortak kullanım alanlarındaki atıkların ayrıştırılarak toplanmasını destekleyecek konteynerler kurulmalı.

Hem bireysel hem de toplumsal olarak hurda olarak adlandırılan atıkların gruplandırılarak geri dönüşüme hizmet veren hurdacılara ulaştırılmasının ardından geri dönüşümlü malzemelerin kullanımına da özen gösterilmelidir. Bu sayede sadece tüketen insanlar olmadan doğayı korumanın devamlılığı sağlanabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir